ما به عنوان یک شخص مسلمان چقدر از کتاب خدا دستور می گیریم و اعمال زندگی خود را بر طبق فرامین الهی تنظیم می کنیم؟

خدای مهربان به طور اختصاصی با مادران سخن می گوید، می خواهید گوش جان بسپارید؟

پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید...


ادامه مطلب :

 قرآن به عنوان مهمترین رکن معارف اسلامی و کتاب سعادت دو سرای ، طی چند آیه مساله شیر مادر را مطرح فرموده است و تقریبا می توان دریافت که در هر یک از آیات کریمه به جنبه ی خاصی تاکید شده است.

معمولا در قوانین اساسی و کلی به ذکر موضوع اکتفا می شود و به جزئیات پرداخته نمی شود ، قرآن نیز در حقیقت قانون اساسی اسلام است مع الوصف اهمیت شیر مادر به پایه ای است که قرآن کریم ، گاهی به جزئیات مساله تغذیه با شیر مادر اشاره دارد.

نمونه هایی از آیات قرآن که درباره ی شیر مادر توضیح داده است:

الف) آیه ی 233 سوره البقره

و مادران فرزندانشان را دو سال كامل شير دهند، اين براى كسى است كه بخواهد دوران شيرخوارگى را به حد كمال برساند و خوراك و پوشاك آنان در حد عرف بر عهده پدر فرزند است، هيچ‌كس جز به اندازه توانش مكلف نمى‌شود، هيچ مادرى نبايد به خاطر فرزندش رنجه شود و نيز نبايد پدر به خاطر فرزندش رنجه شود، وارث [و قيم‌] نيز همين حكم را دارد، و اگر به توافق و مشورت، قصد از شير گرفتن فرزند را كردند، گناهى بر آنان نيست، و اگر خواستيد براى فرزندانتان دايه بگيريد، چون به درستى دستمزد آنان را بپردازيد، گناهى بر شما نيست، و از خداوند پروا كنيد و بدانيد كه خدا از كار و كردار شما آگاه است‌.

ب) آیه ی 15 سوره الاحقاف

و به انسان سفارش كرده‌ايم كه در حق پدر و مادرش نيكى كند [چرا كه‌] مادرش به دشوارى او را آبستن بوده و به دشوارى او را زاده است، و [دوران‌[  بارگرفتن و از شير گرفتن او سى‌ماه است، تا آنكه به كمال رشدش برسد و به چهل‌سالگى برسد گويد پروردگارا مرا توفيق ده كه نعمتى را كه بر من و بر پدر و مادرم ارزانى داشتى سپاس بگزارم، و كارهاى شايسته‌اى كنم كه آن را بپسندى، و زاد و رود مرا نيز به صلاح‌آور، من به درگاه تو توبه كرده‌ام و من از مسلمانانم‌.

ج) آیه 14 سوره لقمان

و انسان را در حق پدر و مادرش سفارش كرديم كه مادرش او را با ضعف روزافزون، آبستن بوده است، [و شير دادن‌] و از شير گرفتن او دو سال به طول انجاميده، براى من و پدر و مادرت سپاس بگزار كه سير و سرانجام به سوى من است‌.

د) آیه ی 6 سوره الطلاق

زنان را در همانجا كه خود سكنا داريد، در حد وسعتان سكنا دهيد، و به آنان زيان مرسانيد كه عرصه را بر آنان تنگ بگيريد، و اگر [مطلقات‌] باردار باشند، خرجشان را بدهيد تا آنكه وضع حمل كنند، و اگر براى شما [نوزاد را] شير دادند، پس اجرتشان را بپردازيد، و در ميان خود به نيكى رايزنى كنيد، و اگر به توافق نرسيديد [زن‌] ديگرى او را شير دهد.

ه) آیات دیگر

در آیات دیگر از جمله آیه 23 سوره النساء مساله خویشاوندی رضاعی ، آیه 2 سوره حج پیوستگی و انس مادر شیرده و طفل شیرخوار (بعنوان مثال) و آیه 12 سوره القصص شرح وقایع به آب افکندن موسی و از آب گرفتن او توسط دربار فرعون و توجه پروردگار به مساله تغذیه این کودک با شیر مادر خویش عنوان شده است.

از آیات کریمه اشاره شده نکات جالبی استنباط شده است که با توجه به مساله ترویج تغذیه کودک با شیر مادر مواردی از آن را بازگو می کنیم:

1-      حق شیر دادن در درجه ی اول با مادر است و متقابلا کودک نیز در درجه ی اول حق بهره مندی از شیر مادر خود را خواهد داشت.

2-      حق حضانت کودک در دوران شیرخواری با مادر است.

3-      مادر می تواند برای شیر دادن طلب هزینه کند.

4-      پدر و سرپرست کودک برای بهره مند ساختن کودک از شیر مادر مسئولیت دارند.

5-      طول مدت شیر دادن کامل 24 ماه هلالی (2 سال کامل) است.

6-      حداقل مدت شیر دادن برای کودکی که دوران 9 ماه زندگی جنینی را به پایان برده 21 ماه است.

7-      به هنگام از شیر گرفتن مشاوره و گفتگو برای چگونگی انجام گرفتن این کار به نحوی که زیانی متوجه کودک و سلامت او نگردد ضروری است.

8-      مساله شیر دادن به کودک مساله بسیار مهمی است و لازم است در چنین امر مهمی تقوای خدا پیشه کنند و امر و نهی او را مراعات نمایند.

9-      مناسب ترین غذا برای کودک شیر مادر خود اوست حتی اگر نوزاد نارس متولد شده باشد.

10-   یکی از دلایل ضرورت رعایت حقوق مادر ، حقی است ککه مادر به دلیل شیر دادن به کودک دراد.

11-   شیر دایه با شرایط ویژه ، موجب پیوند خویشاوندی رضاعی میان شیردهنده و نیز همسر شیردهنده و شیرخوار و بستگان آن می گردد.

12-   در دوران شیرخوارگی جایگاه مناسب کودک شیرخوار، آغوش مادر یا کنار اوست.

مطالب مرتبط:

عوامل موثر بر شیر مادر

روزه داری در دوران بارداری و شیردهی

آیا می دانید که چرا نباید به نوزاد آب قند بدهیم؟...

نکاتی درمورد شیر دادن به نوزاد

روش از شیر گرفتن کودک

آیا می دانید که تماس پوستي مادر با نوزاد بلافاصله پس از زايمان باعث ارتقاي رفتارهاي پيش تغذيه‌اي در کودکان مي‌شود و به عنوان يک فاکتور موثر در تداوم تغذيه انحصاري با شير مادر اهميت دارد.... ؟...

توصیه هایی به مادران شاغل در مورد شیردهی نوزاد

آیا می دانید که نخستين سودمندي‌هاي تغذيه نوزاد با شير مادر، براي خود مادر است؟...


کوتاه و خواندنیبازدید : 3204 مرتبه
تاريخ : شنبه 19 شهريور 1390 | 8:43 | نویسنده : یه مامان |

.: مدرســــه ی مامان هــا :.