کودک در این سن راه خود را پیدا می کند تا از حدودی که برای او تعیین شده است فراتر رود و ممکن است کاری خلاف نظر و حاکمیت مادر انجام دهد.


ادامه مطلب :

روابط طبیعی کودک و والدین؛ (کودک سه و نیم ساله)

*************************

از نظر کودک چهار ساله، مادر همه کاره است و کودک اکثرا از جانب مادر نقل قول می کند و می گوید:« مادر چنین گفته است» یا « مادر گفت که من می توانم سه عدد شیرینی بردارم» و به همسالان خود می گوید:« مامان گفت این کار را بکنم» و اغلب از مادر خود حرف شنویی دارد. گرچه مادر در این سن در بیشتر موارد همه کاره است ولی همیشه هم اینطور نیست و گه گاهی کودک مقاومت می کند و یا سعی می کند  که مخالفت کند.

کودک در این سن راه خود را پیدا می کند تا از حدودی که برای او تعیین شده است فراتر رود و ممکن است کاری خلاف نظر و حاکمیت مادر انجام دهد. این رفتار در همه ی کودکان در این سن وجود دارد و ممکن است دردسری برای مادر به وجود آورد. اگر کودک در این سن مخالفت و مقاومت می کند، مادر نباید آن را جدی تصور کند.

سال چهارم سال طغیان و تغییر و تحول کودک است ولی موقعی که به سن پنج سالگی رسید معمولا سر به راه تر می شود. کودک در سن سه تا چهار سالگی ، ممکن است به مادر خود بگوید:« من تو را دوست ندارم» شما به عنوان مادر نباید از گفته ی او ناراحت و دلسرد شوید. کودک در این سن در مقابل محدودیت هایی که برای او وجود دارد، یا خواسته هایی که دارد و انجام نمی گیرد خشمگین می شود و ممکن است به پدر و مادر خود یا به کودکان دیگر چنین جمله ای بگوید.

بعضی از کودکان در موقعی که خواسته های خود را برآورده نمی بینند ناراحت می شوند و واکنشی نشان نمی دهند، بعضی دیگر ناراحتی خود را به صورت قهر کردن و خشمگین شدن به پدر و مادر و دیگران نشان می دهند. پدر و مادر باید علتی که کودک را خشمگین کرده و سبب شده که چنین جمله ای را به زبان بیاورد توجه و دقت کنند.

بعضی مواقع گفته ی کودک نتیجه ی خشم و عصبانیت و گفتار مادر است، یعنی اگر مادر خسته و عصبانی باشد و در مقابل خواسته ی حق یا ناحق کودک به او بگوید: « تو بچه ی بدی هستی، دیگه دوستت ندارم» کودک همین جمله را در موقع خود به مادرش خواهد گفت.

کودکان در سن سه و چهار سالگی کلمات را روی پدر و مادر امتحان می کنند. همانطوری که کودک 12 تا 18 ماهه شروع می کند به قدم برداشتن تا راه رفتن را یاد بگیرد، کودک در سن سه تا چهار سالگی نیز با کلمات بازی می کند آنها را به کار می برد. مادر باید به کودک اجازه دهد که احساس خود را به صورت کلمات بیان کند ولی واکنش او باید منطقی باشد.

مادر باید به کودک بگوید:« من با آن کاری که تو می خواهی انجام دهی موافق نیستم ولی دوستت دارم» اگر شما با متانت و ملایمت با کودک رفتار کنید کمتر صحبت از اظهار تنفر و بیزاری بین کودک و مادر به میان خواهد آمد.

در قسمت بعد با خصوصیات کودک پنج ساله آشنا می شویم...

نکات تربیتیبازدید : 998 مرتبه
تاريخ : يکشنبه 24 مهر 1390 | 17:27 | نویسنده : یه مامان |

.: مدرســــه ی مامان هــا :.