http://www.niniweblog.com/upl/mamanschool/13087230970.jpg?75

مصرف به اندازه ی عسل و چای سبز که باید به 2 لیوان در روز محدود شوند، برای مادران باردار مانعی ندارد. گرچه چای گیاهی آرامش بخش است، اما بهتر است از پزشک خود راجع به مقدار مصرف آن بپرسید. یافته های کمی وجود دارد، مبنی بر این که چای گیاهی بر روی رشد جنین اثر دارد.

لازم به ذکر است که مکرر شنیده ایم که عسل به دلیل اینکه پروتئین خام است، مصرف آن در دوران بارداری ممکن است خطرآفرین شود. در این مورد می توانید از پزشک خود بیشتر سوال بفرمایید.
زنان باردار می ‌توانند از خوردن خیلی از غذاها لذت ببرند اما برخی غذاها باید در این دوران با احتیاط مصرف شوند یا از خوردن‌ آن ها پرهیز شود که عبارتند از...


ادامه مطلب :


جگر و سایر امعاء و احشاء گوسفند و گاو

اگر چه جگر و مواد تهیه شده از احشاء حیوانات، دارای آهن و فولات هستند این مواد همچنین حاوی غلظت زیادی از ویتامین a هستند. هر 100 گرم از این مواد حاوی 13 هزار تا 40 هزار واحد بین المللی ویتامین a است که بیش از 15 برابر نیاز زن باردار است.

مصرف مقادیر زیاد ویتامین a برای جنین در حال رشد در سه ماهه ی اول بارداری مُضر است. در نتیجه همه زنان باردار و زنانی که در حال برنامه ‌ریزی برای بارداری هستند باید از مصرف این غذاها یا غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین a هستند مثل جگر، روغن‌ هایی که از کبد حیوانات تهیه می ‌شود و سایر امعاء و احشاء حیوانات پرهیز کنند.

البته لازم نیست که از سایر غذاها که دارای ویتامین a است خودداری کرد مثل شیر، پنیر، ماهی چرب، تخم‌ مرغ و غذاهایی با بتاکاروتن مثل هویج، میوه‌ های قرمز و نارنجی و سبزیجات و سبزیجات برگ ‌سبز.

مغز حیوانات

از همه ی انواع مغزهای حیوانات در دوران بارداری باید پرهیز شود چرا که این مواد ممکن است حاوی باکتری‌ های مُضری چون لیستریا باشد که عامل ابتلا به بیماری لیستریوز است.

اگر چه لیستریوز تنها دارای علامتی شبیه به آنفلوآنزا در مادر می ‌شود، این بیماری می ‌تواند به شدت جنین در حال رشد را تحت تاثیر قرار داده و سبب سقط، مرده‌ زایی یا بیماری ‌های شدید در نوزاد متولد شده، شود.

تخم‌ مرغ خام یا عسلی

تخم ‌مرغ کاملا نپخته(عسلی) یا خام یا غذاهایی که حاوی تخم‌ مرغ نپخته هستند مثل سُس مایونز خانگی و بستنی ‌های غیر پاستوریزه نباید در دوران بارداری مصرف شود چرا که ممکن است حاوی باکتری سامونلا باشد که می ‌تواند سبب مسمومیت غذایی شود.

غذاهای نپخته یا سرد

بسیار مهم است که مطمئن شوید غذاها کاملا پخته ‌اند و سپس مصرف شوند، غذاهای سرد باید مجددا کاملا گرم شوند طوری که بخار از آن ها خارج شود.

 

گوشت و مرغ خام

توکسوپلاسموزیس بیماری نادری است که توسط نوعی انگل که در گوشت خام وجود دارد ایجاد می‌ شود. این می‌ تواند برای جنین مُضر باشد و در بسیاری مواقع سبب نابینایی و مشکلات ذهنی و عقب ‌افتادگی در جنین شود. بنابراین زنان باردار باید از خوردن گوشت خام و نپخته پرهیز کنند.

توکسوپلاسموز ممکن است همچنین در مدفوع گربه نیز وجود داشته باشد بنابراین به زنان بارداری که از حیوانات نگهداری می ‌کنند توصیه می ‌شود که هنگام خالی کردن مدفوع گربه حتما دست ‌کش بپوشند.پختن خوب و کامل گوشت و مرغ می ‌تواند خطر سالمونلا را نیز کاهش دهد.

 

بادام ‌زمینی

اگر در یک خانواده اعم از مادر کودک، پدر یا خواهر و برادر سابقه ی حساسیت به بادام ‌زمینی دارند یا تاریخچه تب یونجه، آسم، اگزما یا سایر آلرژی ‌ها را دارند، برای کاهش خطر استعداد کودک در حال رشد به حساسیت به بادام ‌زمینی بهتر است مادر از مصرف بادام‌ زمینی و محصولات حاوی بادام‌ زمینی در دوران بارداری و شیردهی پرهیز کند.

 

شیر غیر پاستوریزه

مادر باردار باید از خوردن همه شیرهای غیر پاستوریزه اعم از شیر گاو، بُز و شیر شتر خودداری کند، شیر بُز هم می ‌تواند عاملی برای افزایش خطر توکسوپلاسموز باشد.

 

الکل

احتیاجی به ذکر این مورد نیست که مادر باردار باید به طور کامل از مصرف الکل در دوران بارداری بپرهیزد، مخصوصا در اوایل بارداری.

کافئین

اگر چه لازم نیست به طور کلی از مواد غذایی حاوی کافئین خودداری کرد اما به زنان باردار توصیه می ‌شود مصرف کافئین در آن ها بیشتر از 300 میلی ‌گرم در روز نباشد. مصرف کافئین به میزان زیاد سبب کاهش وزن نوزاد و گاهی سقط می ‌شود.

 

نمک

بعضی از افراد به مادر حامله توصیه می کنند که مصرف نمک را در دوران بارداری کم و محدود نمایند تا دچار ورم دست و پا و مچ پاها نگردند. این توصیه صحیح نیست. ورم دست و پا نتیجه ی تجمع آب در بدن است که ناشی از فعالیت هورمون های بدن می باشد و کم و بیش هر مادر بارداری به آن مبتلا می شود و کم کردن نمک معمولی غذا آن را کاهش نمی د هد . با این حال مادر حامله نباید نمک زیاد مصرف کند و تا حدی نمک به غذای خود اضافه نماید که غذا طعم مطلوب داشته باشد. مادر باردار باید از مصرف غذاهایی که در خارج از منزل تهیه می شود و نمک زیادی دارد خودداری نماید.

 

ماهی

ماهی منبع بسیار خوب پروتئین است که مادر باردار به آن نیاز دارد ، بنابراین مادر می تواند مصرف ماهی را جزء برنامه های غذایی هفتگی خود قرار دهد ، ولی باید متذکر شد بعضی از ماهی های بزرگ ممکن است دارای املاح جیوه باشند که ممکن است مانع رشد سیستم عصبی جنین گردد.

 

آجیل

اگر مادر در دوران بارداری بادام کوهی یا فرآورده های آن را مصرف کند ، ممکن است جنین او دچار حساسیت گردد. بنابراین مادرانی که سابقه ی حساسیت در خود یا فامیل خود دارند، باید در دوران بارداری و حتی در دوران شیر دادن از مصرف آجیل مخصوصا بادام کوهی خودداری نمایند.

 

شکر و شیرینی

غذاهای حاوی شکر مانند شیرینی ها ، کیک ، شکلات، سودا و نوشابه های شیرین، غذاهای مناسبی برای دوران بارداری نیستند و موجب افزایش وزن مادر می شوند، بنابراین مادر باید در دوران بارداری تا حد امکان از مصرف این نوع مواد خودداری نماید.

 

آب

چون حجم خون مادر در دوران بارداری افزایش می یابد ، برای جلوگیری از کم آبی بدن ، مادر حامله باید آب بیشتری مصرف کند. مقدار نیاز به آب و مایعات دیگر در حدود 8 لیوان (هر لیوان معادل 240 سانتیمتر مکعب) در 24 ساعت می باشد. هر مادر بارداری می تواند از رنگ ادرار خود به کم آبی بدن خود پی ببرد. اگر رنگ ادرار ، زرد پررنگ است، بدن دچار کم آبی است، ولی اگر کم رنگ و شفاف است، بدن دارای آب کافی است. آب کافی بدن از زایمان زودرس ، سردرد ، سرگیجه ، یبوست ، بواسیر و سنگ کلیه پیشگیری می کند.

منبع:تبیان،تغذیه و سلامت - کتاب من و کودک من

دوران بارداریبازدید : 8470 مرتبه
تاريخ : چهارشنبه 1 تير 1390 | 16:36 | نویسنده : یه مامان |

.: مدرســــه ی مامان هــا :.