مــدرســـه ی مــامــان هـا

بسیاری از روش های تربیتی رایج در جامعه و خانواده های ما ، روش های صحیحی نیستند ، بنابراین هر عمل تربیتی را که می خواهیم درباره ی فرزندانمان به کار بریم، ابتدا باید در مورد صحیح بودن آن تردید کنیم ، سپس به مطالعه و تحقیق بپردازیم وتا به صحیح بودن آن اطمینان حاصل نکردیم به کار نبریم؛ چرا که به کار بردن یک شیوه ی غلط ، ممکن است که تا آخر عمر صدمات جبران ناپذیری به شخصیت و روان کودک وارد کند.

 به عنوان مثال ، روش تربیتی غلطی که در اکثر خانواده ها به چشم می خورد این است که وقتی -مثلا- سر بچه به دیواری می خورد و بچه به گریه می افتد ، بزرگترها او را بغل می کنند و برای آرام کردنش شروع به زدن دیوار و بدگویی به آن می کنند و خطاب به دیوار می گویند:«ای دیوار بد! چرا سر عزیز منو اوخ کردی!» و بعد به بچه می گویند: «دیوار را بزن و بهش بگو فلان فلان شده! چرا سر منو اوخ کردی؟!»

ممکن است اصلا به نظر نیاید که این عمل ، عملی «ضدتربیت» باشد، در حالی که همین کار ساده ، بذر کینه توزی و انتقام جویی را در دل کودک می کارد و برای او «دستِ بزن» ایجاد می کند و زمینه ی «دیگر آزاری» و کتک زدن دیگران را در ذهن او فراهم می کند!

پس بیایید قبل از تقلید از شیوه های رایج برخورد با کودکان، با آگاهی و تحقیق از صحت آن مطمئن شویم و اثرات خوب و یا سوء آن را بررسی کنیم.

نکات تربیتیبازدید : 2248 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 9 خرداد 1390 | 12:57 | نویسنده : یه مامان |

الگویی

روحیه ی تقلید از دیگران ، در کودک بسیار قوی است. کودک، قبل از اینکه به امر و نهی های ما توجه داشته باشد، رفتار و گفتار ما را در نظر می گیرد و از آن تقلید می کند.

بهترین شیوه ی تربیت آن است که ما خود را تربیت کنیم! رفتار ما ، در منزل و نزد فرزندان ، رفتاری صحیح و متین و پسندیده و قابل تقلید باشد.

اسم این روش تربیتی «تربیت الگویی» است.حال که فرزند از ما الگو و سرمشق می گیرد، پس باید برای او «الگویی شایسته» باشیم.

و در سخن ارزشمند از امام صادق(ع) داریم:

با غیر زبانتان( یعنی با اعمالتان) هدایتگر مردم به سوی نیکیها باشید.

پس اگر قرار است به کودک بیاموزیم که دروغ بد است، باید اول خودمان دروغ نگوییم. ذات پاک کودک با واژه هایی مثل دروغ بیگانه است، این ما اطرافیان هستیم که او را با این عمل آشنا می کنیم.

اگه دوست داریم فرزندمون اهل مطالعه باشه؛ باید خودمان مطالعه کنیم و کودک را به این کار علاقمند کنیم و ....

پس، از خودمون شروع کنیم.

smilies1

نکات تربیتیبازدید : 2329 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 9 خرداد 1390 | 12:55 | نویسنده : یه مامان |

 بازی

بچه که بودیم یه بازی داشتیم که 9 صندلي ميذاشتن و به 10 بچه ميگفتن هر كي نتونه سريع براي خودش يه جا بگيره باخته و بعد 9 بچه و 8 صندلي و ادامه بازي تا يك بچه باقي بمونه. بچه ها هم همديگر رو هل ميدادن تا خودشون بتونن روي صندلي بشينن.
اما شنیدم توی ژاپن 9 صندلي ميذارن و به 10 بچه ميگن اگه يكي روي صندلي جا نشه همه باختين. لذا بچه ها نهايت سعي خودشونو ميكنن و همديگر رو طوري بغل ميكنن كه كل تيم 10 نفره روي 9 تا صندلي جا بشن و كسي بي صندلي نمونه. بعد 10 نفر روي 8 صندلي، بعد 10 نفر روي 7 صندلي و همينطور تا آخر.

با اين بازي، ما از بچگي به كودكان خودمون آموزش ميديم كه هر كي بايد به فكر خودش باشه! اما اونا با اين بازي به بچه هاشون فرهنگ همدلي و كمك به همديگر و كار تيمي رو ياد ميدن. چه خوبه که ما هم این کار قشنگ رو یاد بگیریم تا به نسل های آینده هم منتقل بشه...

 

بازی با کودکبازدید : 2726 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 9 خرداد 1390 | 12:52 | نویسنده : یه مامان |

در کنار صحبت ها و نوازشهای پدر و مادر، اسباب بازی ها نیز از وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر برای ورود کودک به جهان پیرامون است. در این راستا توجه به نکاتی پیرامون چگونگی انتخاب اسباب بازی های مناسب برای سنین مختلف ضروری است و به رشد و خلاقیت کودک کمک می کند . برای آشنایی با این موضوع با ما در ادامه مطلب همراه باشید...

بازی با کودک

ادامه مطلب


بازدید : 3871 مرتبه
تاريخ : دوشنبه 9 خرداد 1390 | 12:04 | نویسنده : یه مامان |

سلام به همه ی مامانای خوبی که بچه ی "خوب" داشتن براشون مهمه نه بچه ی "مارک دارسوال"  داشتن.

دوست داریم توی این مجموعه  با کمک همه ی شما مامانای بامسئولیت در مورد چگونگی برخورد با بچه ها با هم صحبت کنیم و از همدیگه چیز یاد بگیریم.

با یه یا علی شروع می کنیم و همکاری شما را طلب می کنیم....

یا علی

 

بازدید : 2282 مرتبه
تاريخ : يکشنبه 25 ارديبهشت 1390 | 19:45 | نویسنده : یه مامان |
صفحه قبل 1 ... 229 230 231 232 صفحه بعد
.: مدرســــه ی مامان هــا :.